AHBİB’İN İHRACATI 158 MİLYON DOLARI AŞTI

Tarih: 23 Mayıs 2022 Pazartesi 10:33

Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AHBİB) Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Memiş, nisan ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 29 artış sağlayarak 158,2 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini açıkladı.

AHBİB Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Memiş, yılın ilk 4 ayında ihracat birim fiyat artış oranında Türkiye genelinde en yüksek performansı elde ettiklerini belirtip, “İhracat birim değerimizin yükselmesinde kaliteli ürünlerimizle uzak pazarlardaki satış performansımızın rekor düzeylerde artmasının rolü büyük.” dedi.

“VİETNAM, SİNGAPUR VE AFGANİSTAN PAZARLARINDA BAŞARI HİKÂYELERİ YAZIYORUZ”

Orta Doğu’ya alternatif pazar arayışında elde edilen başarılı sonuçların ihracat verilerine yansıdığını vurgulayan AHBİB Başkanı Veysel Memiş, “Nisan ayında uluslararası piyasada 185 bin 273 ton ürünü değerlendiren Birliğimiz; Vietnam, Singapur, Afganistan, Madagaskar, Malta, Moldovya ve Kırgızistan pazarlarında ihracat hacmini 236 katı aşan oranlarda artırdı. Nisan ayında ihracat birim fiyatını yüzde 19,6 artışla 0,85 dolara yükselttik. 2022 yılının Ocak-Nisan döneminde ise ihracat birim fiyatımız yüzde 24,9 artışla 0,90 dolara ulaştı. Uzak coğrafyalara açılarak kilogram başına düşen değeri artırmayı başardık. İhracat birim fiyatı artış oranında yılın ilk 4 ayında Türkiye geneli sektör lideriyiz.” diye konuştu.

Nisan ayında en yüksek ihracat değerlerini geleneksel pazarlar olan Irak, Suriye ve Yemen’de elde ettiklerini kaydeden Başkan Memiş, “Bölge ihracatımızda en büyük pazarımız, yüzde 119 artış ve 42,1 milyon dolar değer ile Irak oldu. Nisan ayı ihracatımızda yüzde 27 payı olan Irak’ı, 13,4 milyon dolar değer ile Suriye ikinci, 9,5 milyon dolar değer ile Yemen üçüncü sırada takip etti.” değerlendirmesini yaptı.

“EN ÇOK BAKLİYAT, PASTACILIK ÜRÜNLERİ VE ŞEKER İHRAÇ ETTİK”

AHBİB’in nisan ayı ihracatını ürün gruplarına göre de değerlendiren Başkan Memiş, şunları söyledi: “Yılın dördüncü ayında yüzde 73 artış ve 50,2 milyon dolar değer ile bakliyat ürünleri ihraç ettik. Bakliyat çeşitlerinin ihracatımızdaki payı yüzde 32 oldu. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 32 artış sağladığımız pastacılık ürünlerinde ihracat gelirimiz 36,8 milyon dolar olarak gerçekleşti. Şeker ve şeker mamullerinde ise yüzde 17 artışla 17,9 milyon dolarlık ihracata imza attık. Nisan ayında 28,1 milyon dolar değer ile bölge ihracatımızın yüzde 18’ini oluşturan kırmızı mercimek en fazla ihraç ettiğimiz ürün olmayı sürdürdü. Bu ayda ihracat şampiyonu olan kırmızı mercimekte elde ettiğimiz artış oranı yüzde 155 oldu.”

Başkan Veysel Memiş, AHBİB’in 2022 yılı Ocak-Nisan arasındaki ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 42 artışla 675,1 milyon dolara yükseldiğini, son 12 aylık bölge ihracatının yüzde 42 artışla 1,82 milyar dolar düzeyine ulaştığını sözlerine ekledi.

 


Etiket: ahbib, ihracat


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 

 
 
  
 

 

Tarsus Son Saat | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. tarsussonsaat.com © Copyright 2022 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA